مقالات جدید
خانه / دسته‌بندی نشده / معایب کمالگرایی در زندگی و راهکار مقابله با آن

معایب کمالگرایی در زندگی و راهکار مقابله با آن

یکی از عواملی که باعث درجا زدن ما می شود و همچنین وقت و بودجه ی ما را هدر میدهد وسواس بیش از حد ما برای بی نقص انجام دادن یک کار می باشد که با تکنیک ها ی ساده ای می توان خود را از مضرات آن رها کرد.

1- تکنیک بهبود مستمر

یک نسخه ی اولیه که کار کند از محصول خود درست کنید و بازخورد آن را دریافت کنید و اگر نیاز بود در طرح خود اصلاحات را ایجاد کنید و در طول زمانی که در اختیار دارید به بهبود آن بپردازید.

2- ایجاد طرح – تکمیل طرح

بعضی ها اگر طرح ناقص را در اختیارشان بگذاریم با سرعت بسیار آن را تکمیل می کنند بعضی ها هم در ایجاد طرح تا نیمه بسیار سریع عمل می کنند ببنید شما جزو کدام گروه هستید و با توجه به آن اقدام کنید.

3- تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس خود

هیچکس در همه ی زمینه ها عالی نیست خودتان را مدام با دیگران مقایسه نکنید و نگران حرف ها و واکنش های دیگران نباشید و در عوض ساختاری درست کنید که اگر کسی خواست نظر بدهد و یا انتقاد کند در جایی که تنها باشید و شخص سومی نباشد و مودبانه آن را به اطلاع شما برساند.اگر جای مشخصی برای دریافت نظر دیگران مشخص نکنید همه جا نگران از شنیدن انتقاد ها میشوید.فردی که عزت نفس دارد هم برای خود و هم برای دیگران ارزش قائل است .

4 نظر

  1. من خیلی اعتماد بنفسم ضعیفه واسه همین میخوام اصلا اشتباه نکم تا ضایع نشم وقتی توکار یک اتفاق کوچیک می افته زود روحیه ام را از دست می دم نمی دونم چیکار کنم نمیدونم مشکل از کجاست .

    • اول باید روی باورهات کارکنی – هیچکس نمیتونه همه ی کارهایش را عالی انجام بده .شما باید بیشتر تمرین کنی و مهارت های خودت رو تقویت کنی تا هم توانایی داشته باشی و هم اینکه خودت رو باور داشته باشی و قبول کنی که می تونی کارها را خوب انجام بدی مثلا کسی میخواهد راننده ی خوبی باشد هم باید مهارت کنترل ماشین و قوانین رانندگی را بلد باشد هم اینکه به خودش تلقین مثبت کند .اینقدر تلقین مثبت و تمرین رانندگی می کند تا حرفه ای می شود.

  2. من هم خیلی بخاطر وسواس تو کارهام ضرر کردم و وقتم تلف شده .همش فکر می کردم اگه یه کار رو عالی انجام ندم خیلی ضایع میشم اما دارم تمرین می کنم روی درست انجام دادن کار . چون هر کاری هم کنم بازم عالی نمیشه پس تمرکزم روی درست بودن آن میگذارم و مستمر بهترش میکنم.

    • بله هر کسی که حرفه ای شده 2 تا کار را موازی هم انجام میدهد مدام آن مهارت را تمرین می کند و مدام باور داشته که میتواند آن کار را درست انجام دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *