8 نکته ی بسیار کاربردی نگهداری کامپیوتر

computer

1 – نصب آنتی ویروس

در فضای اینترنت فایل های ویروسی بسیاری وجود دارد که می توانند کامپیوتر را ازکار بندازند و یا باعث کند شدن کامپیوتر شوند. حتما داخل کامپیوترو گوشی موبایل خود آنتی ویروس نصب کنید و آنرا آپدیت نگه دارید همچنین نرم افزار های مورد نیاز را از سایت ها و شرکت های معتبر تهیه کنید.

2- نصب فن مخصوص هارددیسک

هارد‌‌ دیسک کامپیوتر از پرکار ترین قطعات کامپیوتر هست که اگر مدام در گرما باشد کامپیوتر کند میشود و خراب می شود. در اولین فرصت کامپیوتر را نزد شخص ماهری ببرید و یک فن خنک کننده مناسب روی آن نصب کنید.

3- خنک نگه داشتن پردازنده و کارت گرافیک

خمیر سیلیکون مربوط به پردازنده و کارت گرافیک هرسال باید توسط فرد ماهر تعویض شود و همچنین داخل کیس را از گردو خاک تمیز کند. اگر کامپیوتر حین کار خود به خود خاموش میشود حتما در اولین فرصت نزد یک فرد ماهر برای بررسی بروید چون به احتمال زیاد مشکل از پاور یا خمیر سیلیکون کهنه می باشد و اگر توجه نشود، به قطعات دیگر آسیب وارد می شود.

4- نصب فن خنک کننده کیس

فن خنک کننده بعداز مدتی از کار می افتد و خودش جلوی رفت و آمد هوا را می گیرد بهترین کار این است که از نوعی استفاده کنید که با برق 220 ولت کار میکنند تا بهاور کامپیوتر فشار نیاید.

5-بستن دسترسی برنامه ها

موقع اتصال به اینترنت برنامه ها درخواست بروزرسانی می کنندچون نسخه ی رایگان هستند مشکل پیدا می کنند و خطای لایسنس می دهند باید توسط یک فایر وال خوب مثل فایروال tinywall دسترسی شان را محدود کنید.

6- حفاظت فیزیکی

سیم های مختلفی به کیس کامپیوتر وصل می شود حواستان باشد که این سیم ها نباید مدام کشیده شود و باعث لق شدن سوکت خود شوند مثل سوکت usb جلوی کامپیوتر که با چندبار بی توجهی و فشار از کار می افتد.

7- حتما برای کیس کامپیوتر از محافظ برق استفاده کنید

وقتی برق یک لحظه قطع و وصل بشه کامپیوتر ناگهانی خاموش می شودبرای کاهش اثر آن حتما از محافظ برق مناسب سیستم صوتی تصویری استفاده کنید همچنین می توانید از یک استابلایزر خوب برای خروجی برق بدون نوسان شدید استفاده کنید اما بهترین راهکار استفاده از ups online است که به دلیل داشتن باتری های همیشه شارژ حتی اگر برق قطع بشود بدون مشکل سیستم را چند ساعت روشن نگه می‌دارد.

8- فریب ظاهر را نخورید

مهم ترین نکته این است که قبل از هرگونه دست زدن به اجزا کیس اول مهارت و دانش آن را حضوری از یک شخص ماهر یادبگیرید و بدون تجربه برای تعمیر کامپیوتر اقدام نکنید چون با یک اشتباه سیستم صدمه ی جدی می‌بیند مثل شکسته شدن مادربرد هنگام اشتباه جا زدن رم و کارت گرافیک – شکسته شدن پایه های فن سی پی یو هنگام تعویض خمیر و…

درباره‌ی محمد

همیشه سعی کردم از مهارت های خودم و همکارانم در انجام کارها استفاده ‌کنم و آنها را به دیگران هم یاد می‌دهم.

6 نظر

  1. سلام برای آنتی ویروس کامپیوتر چه نرم افزاری را پیشنهاد می کنید؟

  2. سلام . منم موافقم با این موارد مخصوصا شماره ی 3 . همش کامپیوترم هنگ می کرد که وقتی واسه تعمیر بردم طرف خمیر سیلیکون رو عوض کرد و مشکلم رفع شد.

  3. خیلی خوب بود . در مورد نگه داری نرم افزاری هم مطلب بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید